top of page
Writer's pictureBenkovic Petar

Ekipna takmičenja

Na ekipnim takmičenjima igraju timovi, jedan tim protiv drugog, tako što se igrači raspoređuju po tablama. Timove mogu da sačinjavaju klubovi, škole, sekcije, radne organizacije, itd. Na primer postoje ligaška takmičenja za šahovske klubove na lokalnom ili nacionalnom nivou, a imamo i takmičenja reprezentacije na Evropskim i Svetskim prvenstvima, olimpijadama, itd. Održavaju se školaska ekipna takmičenja na opštinskom, okružnom i republičkom nivou. Radničke sportske igre su nekad bile takođe veoma zastupljene, prvenstva mesnih zajednica neke opštine itd. Na svim tim takmičenjima svaki igrač igra svoju individualnu partiju ali se poeni sabiraju za ekipu. Postoje neki propisi kako se prijavljuje ekipa, osnovni sastav, ko vodi zapisnik mečeva, itd.




Pre početka takmičenja predaje se osnovni sastav ekipa, taj osnovni sastav predaje kapiten svog tima i na osnovu njega se igra takmičenje. Mogu da se vrše izmene u svakom kolu ubacivanjem rezerve u igru.


Zapisnik meča na ekipnim turnirima vodi sudija zadužen za taj meč ili takmičenje.



Obično se za prvu tablu uzimaju najjači igrači tima, ili se igrači ređaju po rejtingu, tituli, kategoriji. Sve zavisi od onoga kako piše u raspisu za određeno takmičenje. Svaki tim ima svog kapitena. Kapiten ekipe ne mora istovremeno biti igrač za tablom, može biti i neko treće lice. Kod ekipnih prvenstvenih susreta, kada ekipe u svakom kolu putuju, bele figure na prvoj tabli ima domaća ekipa, to je pravilo u Srbiji dok je u nekim drugim zemljama možda i drugačije.

68 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page