Šahovska otvaranja
Šahovsko otvaranje predstavlja početnu fazu šahovske partije, obuhvatajući prvih 10 do 15 poteza u kojima se figure strateški uvode u igru. Nakon otvaranja, sledi središnjica partije. U zavisnosti od prvih poteza figura, šahovska otvaranja se dele na otvorene, poluotvorene i zatvorene igre.
Cilj otvaranja za oba igrača je da razviju svoje figure, zauzmu centralna polja i zaštite kralja. Beli igrač ima prednost prvog poteza, što mu omogućava da pokuša da stekne početnu prednost.
Za igrače koji nisu upoznati sa teorijom šahovskih otvaranja, korisno je primeniti sledeća „zlatna pravila”:
1. Zauzeti centar table pešacima.
2. Razviti lake figure, prvo skakače, a zatim lovce.
3. Rano obezbediti sigurno mesto za kralja, što se postiže rokadom.
4. Svakom figurom u otvaranju treba igrati, po pravilu samo jednom.
5. Razviti figure tako da maksimalno efikasno kontrolišu šahovska polja.
6. Dama i topovi ulaze u igru obično posle lakih figura i rokade.
7. Pešake treba oprezno pomerati, jer oni ne mogu da se kreću unazad.
Ova pravila nisu apsolutna i postoje brojni izuzeci.
Lichess pretraživač otvaranja
Kako napraviti repertoar otvaranja za bele i crne figure i koje otvaranje izabrati? To je često pitanje svakog šahiste koji s vremena na vreme priprema novo otvaranje kako bi iznenadio svog protivnika. Postoji mnogo otvaranja i varijanti koje praktično moramo da naučimo napamet, često prvih deset do petnaest poteza. U nekim otvaranjima treba znati svaki potez tačno, dok u drugima je dovoljno razumeti kako postaviti figure i ideje za igru u toj poziciji.
Zavisno od stila igre šahiste on bira otvaranje koje mu najviše odgovara. Da li će igra biti oštra ili poziciona, da li želimo da se na tabli često pojavljuju taktički motivi i da imamo složene pozicije, ili jednostavno težimo ka završnici i preferiramo pozicionu igru? Sve je to deo vašeg izbora što šah čini zanimljivom igrom sa mnogo mogućnosti.
Repertoar otvaranja 1.e4
The Damiano Defence - 1.e4 e5 2.Nf3 f6? 3.Ne5!