Treninzi, grupe učenika, plan rada,...
Ko može da se upiše u našu online školu šaha? Mogu svi zainteresovani da pohađaju časove šaha. Popunićete jedan formular pri upisu gde ćete ostaviti vaše osnovne podatke, za maloletnu decu formular će popuniti jedan od roditelja. Upis novih polaznika u školu šaha biće tokom cele godine.
Dva nivoa škole šaha u grupama od 3 i više polaznika:
-
Početni nivo - oni koji se prvi put susreću sa šahom, deca, radnici, penzioneri, itd.
-
Napredni nivo - svi aktivni online i za tablom igrači, članovi klubova, amateri, ljubitelji šaha, itd.
Za viši ili majstorski nivo nudimo privatne individualne časove, to su igrači rejtinga 2200+, a inače naš klub se fokusira isključivo na početnike i napredni nivo šaha do FIDE rejtinga 2100 poena.

Šta obuhvata jedan trening šaha kod nas?
Trening šaha se sastoji od teoretske i praktične nastave. Pola vremena na času se uči nešto novo što će trener po planu i programu da pokaže polaznicima, a preostalo vreme će polaznici pređeno gradivo da primene kroz praksu u međusobnoj igri. Grupni online časovi održavaju se na Skype ili VooV Meeting platformi, a za praktični deo i igru na šahovskim serverima lichess.org i chess.com. Klubovi na serverima biće privatni, namenjeni samo za naše članove, za online grupne treninge. I naši polaznici će takođe otvoriti svoje naloge na ovim serverima a linkovi kluba gde ćete se pridružiti su: www.lichess.org/team/benko-chess i www.chess.com/club/benko-chess.

Nivoi treninga i kako šah utiče na razvoj deteta?
Početni nivo traje od 3 do 6 meseci, posle toga polaznik prelazi na napredni nivo koji traje dosta duže i to je najzanimljiviji deo u šahovskom razvoju. Tako da ćemo najviše pažnje posvetiti početnicima da dobiju dobru osnovu i savladaju šah na najbolji mogući način, a posle toga ko želi da usavrši svoje šahovske veštine, da se takmiči i postiže zapažene rezultate napredni nivo je idealan za to. Kroz teoriju, praksu, igru i zabavu, deca se u šahu usavršavaju i to što nauče kroz šah mogu da primenjuju u školi i u životu. U šahu su zastupljeni matematički proračuni, geometrija, psihologija, kreativnost i memorijsko pamćenje, i sve to zajedno kroz sportska takmičenja uz želju za pobedom i uz raznorazne druge faktore unapređuje se intelektualni razvoj deteta.

Koje dodatne aktivnosti su predviđene?
U sklopu škole šaha predviđeni su dečiji turniri, prijateljski mečevi sa drugim klubovima, simultanke sa šahovskim majstorima, podvrste šaha, kreativne šahovske radionice, šah i engleski, šah na online serverima, itd. Posle određenog perioda polaznici će biti spremni da nastupju na zvaničnim turnirima u organizaciji osnovnih škola, šahovskih klubova, Sportskog Saveza grada ili Šahovskog Saveza Srbije.
-
Neki od planova teorijske nastave: Svaki polaznik će moći da savlada sva pravila i osnove šahovske igre, da se osposobi za takmičenja i sve to kroz igru i zabavu. Takođe za sve naše polaznike biće predviđen i elektronski šahovski udžbenik za početni nivo.
-
Podvrste šaha: Razne druge misaone igre na šahovskoj tabli koje pomažu u razvoju mašte i kreativnosti. Kao što su šestougaoni šah, fišerov šah, jedi-jedi, atomski šah, skraćeni šah, dame, šahovski hipodrom, šahovski lavirint, psi love lisicu, itd.
-
Kreativna radionica: Crtanje i bojanje šahovskih motiva, šahovska bojanka za decu.

Istorija šaha, tabla i njene kordinate, figure i njihova vrednost, kretanje, šah, mat, pat, rokada, taknuto-maknuto, promocija,
en-pasant, itd.

Tri osnovne faze šahovske igre: otvaranje, središnjica i završnica. Kombinacioni motivi, poziciona igra, ocena pozicije, intuicija,
problem izbora poteza, itd.

Učenje od starih majstora, strategija i taktika, lovački par, pešačka struktura, profilaktika,
žrtva kvaliteta, kritična pozicija,
plan igre, itd.